Dlaczego powstaje przepuklina? 

Dlaczego powstaje przepuklina?

Istnieje szereg przyczyn mogących doprowadzić do powstania przepukliny. Istnieje przekonanie, że przepuklina powstaje nagle w czasie podnoszenia ciężkich przedmiotów. Nie jest to jednak do końca prawdą. Istotnie podnoszenie ciężkich przedmiotów powoduje wzrost ciśnienia w jamie brzusznej, ale zwykle do powstania przepukliny dochodzi u osób, u których istniała wcześniej przepuklina, lecz o niej nie wiedzieli. U części z nich mogło istnieć miejsce w powłokach jamy brzusznej o mniejszej wytrzymałości, np u osób w podeszłym wieku, a także u osób po przebytym urazie lub operacji brzusznej.

W jakim wieku powstają przepukliny?

Przepukliny występują zarówno u mężczyzn, jak i kobiet w każdym wieku, również u dzieci. Istnieją jednakże dwa okresy w życiu człowieka charakteryzujące się częstrzym występowaniem przepuklin:
. dzieciństwo- najczęściej w wyniku wrodzonych zaburzeń powłok jamy brzusznej oraz drugi okres
. wiek podeszły, w którym mięśnie ulegają osłabieniu i zanikowi.
Przepukliny są bardziej rozpowszechnione wśród mężczyzn, najczęściej występując w okolicy pachwiny, zwane przepuklinami pachwinowymi . U kobiet częściej występują przepukliny udowe , pojawiające się tuż poniżej więzadła pachwinowego. Dzieci są najbardziej narażone na przepukliny pachwinowe, które w większości dotyczą chłopców. U niemowląt mogą występować przepukliny pępkowe. Najczęściej pojawiają się u wcześniaków wskutek niecałkowitego zamknięcia tzw. pierścienia pępkowego. Objawiają się w postaci wybrzuszenia w okolicy pępka. Przepukliny pępkowe u niemowląt są najczęściej mniej kłopotliwe niż inne rodzaje przepuklin, ponieważ mają tendencję do samoistnego cofania się w przeciągu pierwszych lat życia. Jeżeli to nie nastąpi należy je operować. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości należy udać się do lekarza pediatry, który rozwieje wszelkie wątpliwości.

Jak się objawia przepuklina?

Z reguły małe przepukliny nie powodują dolegliwości. Mogą okresowo pojawiać się w postaci niebolesnego guzka. Z czasem guzek może się powiększać i występować stale. Niektóre osoby mówią wtedy, że mają uczucie pociągania w okolicy guzka. Jest to z reguły okres kiedy przepuklina jest odprowadzalna, tzn uciskając lekko można ją odprowadzić z powrotem do jamy brzusznej. W wielu przypadkach chorzy odczuwają wtedy ulgę. Guzek może się powiększać w czasie wysiłku, przy dźwiganiu ciężkich przedmiotów, przy kaszlu i parciu. W miarę upływu czasu przepuklina zwiększa swoje rozmiary. Grozi to zawsze poważnymi powikłaniami. Każda przepuklina może ulec uwięźnięciu. Polega to na tym, że jelito stanowiące zawartość worka przepuklinowego ulega „zakleszczeniu”, co powoduje przerwanie pasażu treści jelitowej oraz upośledzenie ukrwienia jelita. Uwięźnięcie przepukliny zawsze przebiega z nasilonymi objawami miejscowymi i ogólnymi. Do niepokojących objawów należą: żywo bolesne zaczerwienione uwypuklenie w miejscu przepukliny, któremu mogą towarzyszyć wymioty. Są to objawy świadczące o uwięźnięciu przepukliny oraz o rozwoju niedrożności jelit.

Jak wyleczyć przepuklinę?

Należy dobitnie stwierdzić, że przepuklina nigdy nie ulega samowyleczeniu( z wyjątkiem niektórych przypadków przepukliny pępkowej u dzieci). Na krótką metę, ograniczenie ciężkich wysiłków fizycznych, spadek wagi ciała, i/lub noszenie pasa przepuklinowego mogą zmniejszyć dolegliwości oraz spowodowane przez przepuklinę. Jednakże, jedynym skutecznym sposobem pozbycie się przepukliny jest operacja.

Jakie są możliwe rodzaje operacji?

Otwarta operacja na przepuklinie

Jest to klasyczna metoda, polegająca na wykonaniu nacięcia worka przepuklinowego. Uwolnia się część jelita, lub innej tkanki tworzącej zawartość worka przepuklinowego, które następnie są odprowadzane z powrotem jamy brzusznej. W końcu, ściana brzucha jest wzmacniana przez zszycie otaczających mięśni ze sobą. Niestety, jest to metoda obarczona skutkami niepożądanymi, z których najczęstrza jest przepuklina nawracająca. Czas zdrowienia wynosi od 4 do 6 tygodni.Blizna w miejscu po szyciu może się rozejść w późniejszym czasie, co często wymaga powtórej operacji (nawracająca przepuklina).
Otwarta operacja z wykorzystaniem siatki z tworzywa sztucznego
Innym rodzajem operacji są te w których wykorzystuje się siatkę z tworzywa sztucznego (np.Dacron). Podstawową zaletą tego rodzaju operacji jest to iż pacjenci skarżą się na mniej dolegliwości i mogą wcześniej wrócić do codziennych zajęć. Ponadto stosowanie operacji z wykorzystaniem siatki z tworzywa wiąże się z mniejszą ilością nawrotów przepukliny.

Chirurgia laparoskopowa

W znieczuleniu ogólnym, chirurg wprowadza metalowe narzędzia przez ścianę brzucha. Jedno z nich jest kamerę video, służącą do pokazywania obrazu z jamy brzusznej podczas operacji. W trakcie operacji laparoskopowej chirurdzy używają również siatki z tworzywa sztucznego. Podobnie, jak w poprzedniej operacji, wyzdorowienie jest szybsze, niski odsetek nawrotów.”