ciepły prysznic po treningu

Po treningu najlepszy jest prysznic zmienny letnio-ciepły. Ok. 5-10sek letni potem 20-30sek ciepły. Taką zmienność należy powtórzyć około 3-5 razy, potem prysznic ciepły (typowe wykąpanie się po treningu). Gorąca kąpiel/prysznic jest niewskazany zwłaszcza po ciężkim treningu siłowym, gdyż działa gorzej lub podobnie jak sauna, czyli wydłuża regenerację uszkodzonych struktur mięśniowych (uszkodzenia indukowane treningiem). Z tego względu gorąca kąpiel lub prysznic powinna być brana na drugi dzień lub jeśli w ten sam – to, co najmniej po 4-6h po treningu.

Korzystanie z sauny jest błędem (zaraz po treningu). Gdyż każdy trening nawet o cechach wytrzymałości siłowej wpływa na uszkodzenia mięśnia indukowane właśnie treningiem, jest to normalny efekt, którego następstwem jest superkompensacja. Jeśli zaraz po takim treningu nastąpi rozgrzanie w saunie, czyli rozszerzenia naczyń krwionośnych, to wpłynie to na jeszcze większe uszkodzenia mięśni na skutek większego wynaczyniania krwi – w dużym stopniu spowolni to regenerację potreningową.

W badaniach naukowych na ten temat wyraźnie zwiększała się ilość CK (kinazy kreatynowej) we krwi po dodatkowej saunie, co świadczy właśnie na zwiększonym wynaczynianiu się krwi itd.. Z tego względu lepiej jest saunę wykonać nie po treningu, a po jednym dniu przerwy lub na następny dzień. Można również przed treningiem w celu zwiększenia odżywienia mięśni, ale wtedy sauna musi być krótka i odpowiednio dopasowana do charakteru treningu treningu.